fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej to zabieg, który na stałe znajduje się w ofercie gabinetów medycyny estetycznej. Szeroko kojarzony z redukcją postępujących oznak starzenia, stosowany jest również w leczeniu bardziej kłopotliwych dolegliwości takich jak nadpotliwość, bruksizm czy przewlekłe migreny. Z toksyną, wspierającą wiele procesów leczenia, warto zapoznać się przed decyzją o wykonaniu zabiegu.

 

Botoks- opis substancji i sposób działania

Toksyna botulinowa, inaczej nazywana botoksem, to związek chemiczny wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum. Podawana w odpowiednich dawkach, służy nie tylko medycynie estetycznej, ale stanowi również lek w terapii wielu chorób i dolegliwości. Cząsteczka toksyny botulinowej działa hamująco na neuroprzekaźniki, między innymi na acetylocholinę. Acetylocholina to związek odpowiedzialny za przekazywanie impulsu nerwowego do mięśni, dzięki czemu następuje ich skurcz. Małe dawki toksyny botulinowej hamują uwalnianie acetylocholiny, powodując ograniczenie kurczenia się mięśnia. Co istotne zastosowanie toksyny botulinowej nie powinno unieruchamiać mięśnia, a jedynie ograniczać jego maksymalny skurcz. Właściwość ta umożliwia wykorzystywanie związku w wygładzaniu zmarszczek mimicznych, leczeniu nadpotliwości, bruksizmu, a także przewlekłej migreny.

 

Zastosowania botoksu

  Wygładzanie zmarszczek

Działanie toksyny botulinowej sprawia, że jest skuteczna w zabiegach redukcji zmarszczek mimicznych. Preparat z toksyną botulinową wstrzykuje się w mięsień mimiczny, powodujący powstawanie zmarszczki. Tym samym ograniczany jest jego skurcz, powodujący utrwalanie niedoskonałości. Istotnym jest, że zabieg nie ogranicza naturalnej ekspresji, jednocześnie zabezpieczając przed powstawaniem oznak starzenia. U osób młodych, może być stosowany prewencyjnie, przed pojawieniem się pierwszych utrwalonych zmarszczek, a osobom dojrzałym pomaga wygładzić już istniejące. Preparat podawany jest bardzo cienką igłą, z użyciem jednorazowej strzykawki. Sam zabieg trwa od 10 do 15 minut, jest małoinwazyjny, a odczucia bólowe minimalne (w zależności od życzenia pacjenta można zastosować znieczulenie). Botoks zaczyna działać po 2-3 dniach. Całkowity efekt możemy zauważyć po ok. 2 tygodniach, którym cieszymy się do 3-4 miesięcy. Po tym czasie rezultat zabiegu stopniowo się zmniejsza, dlatego warto powtarzać go co 3-6 miesięcy.

  Leczenie nadpotliwości

Botoks to także skuteczne narzędzie w zwalczaniu nadpotliwości w okolicach pach, stóp oraz dłoni. Działanie botuliny jest podobne jak przy zabiegach redukcji zmarszczek, jednak w leczeniu nadpotliwości blokowany jest impuls nerwowy, dochodzący do mięśnia gruczołu potowego, przez co dochodzi do zahamowania nadmiernego wydzielania potu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Preparat z toksyną botulinową wstrzykiwany jest śródskórnie za pomocą cienkiej igły. Pierwsze efekty terapii zauważyć będzie można po 24 godzinach, a na pełne czekamy 14 dni, które według badań mogą potrwać do 6-12 miesięcy.

  Bruksizm

W gabinecie Slow Age za pomocą toksyny botulinowej możliwe jest również leczenie bruksizmu. Bruksizm to przypadłość związana z nawykiem częstego zaciskania i zgrzytania zębami. Nieleczona może prowadzić do nadmiernego ścierania zębów, bólów głowy, zaburzeń równowagi, bólów w okolicach oczodołów i wielu innych. Podobnie jak w przypadkach innych terapii toksyną botulinową, działamy, blokując impuls nerwowy dochodzący do mięśni żwaczy oraz mięśni skroniowych. Przebieg zabiegu polega na precyzyjnym podaniu preparatu w nadmiernie zaciskające się mięśnie, za pomocą cienkiej igły. Zabieg trwający ok. 10 minut jest możliwie nieinwazyjny. Kilka dni po zabiegu intensywność napięcia mięśni maleje, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo niszczenia szkliwa zębów. Pacjenci odczuwają wyraźną zmianę, która z powtarzającymi się seriami, umożliwia zlikwidowanie nawyku.

  Leczenie migreny

Toksyna botulinowa służy również leczeniu przewlekłej migreny. Musi być ono jednak poprzedzone konsultacją neurologiczną, potwierdzającą jej występowanie. Zabieg polega na ostrzykiwaniu botoksem różnych miejsc na głowie, np. czoła, skroni czy tylnych części głowy. Trwa do 20 minut i powoduje minimalne odczucia bólowe, spowodowane punktowym ostrzykiwaniem. W leczeniu przewlekłej migreny używa się już większych dawek botoksu. Kolejne serie powinno wykonywać się 3- krotnie, co 12 tygodni. Tak przeprowadzona terapia toksyną botulinową, dawać będzie efekt trwający do około 6 miesięcy.

 

Nieudane zabiegi toksyną botulinową

Wokół toksyny botulinowej, szczególnie w zabiegach wygładzania zmarszczek, powstało na przestrzeni lat wiele kontrowersji. Znane są rezultaty zabiegów wygładzania zmarszczek botoksem, w których doszło do niepożądanych efektów, w postaci uzyskania częściowego unieruchomienia twarzy, tzw. maski. Trudno jest wskazać wszystkie powody niepowodzeń zabiegu, warto jednak wspomnieć, że niektóre zbiegi przypisane medycynie estetycznej, występują również w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych. Dzieje się tak ze względu na nieustabilizowany charakter prawny niektórych zabiegów medycyny estetycznej, które nie są zaliczane w skład świadczeń zdrowotnych. Taki stan rzeczy pozostawia lukę prawną gabinetom kosmetycznym, umożliwiając tym samym ich wykonywanie. Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti- Aging stwierdza jednak jednoznacznie, że wyłączność wykonywania zabiegów medycyny estetycznej posiadają lekarze. Tylko lekarz w przypadku wystąpienia niepożądanych rezultatów zabiegu, będzie posiadał odpowiednią wiedzę, pozwalającą na interwencję. Pacjenci zainteresowani wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej powinni kierować się zatem rozpoznaniem kwalifikacji personelu wykonującego zabieg.

 

Powtarzalność serii, a utrzymanie efektu

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej w różnych zabiegach, posiada podobny czas trwałości efektów po jej podaniu. Rezultaty uzyskane poprzez iniekcję botoksu, mają charakter przemijający. Po około 3-6 miesiącach, efektywność działania botoksu maleje. Warto jest zatem przygotować się na dodatkowe serie zabiegu, które pozwolą na przedłużenie ciągłości pierwszych efektów.