fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Gabinety medycyny estetycznej to miejsca, gdzie w bezpieczny i kontrolowany sposób można zadbać o odpowiednią regenerację, zmniejszenie oznak starzenia czy zadowalający przebieg dojrzewania skóry. Każdy pacjent to indywidualny przypadek, z odpowiednią dla siebie specyfiką funkcjonowania i wymaganiami. Wielu z nich chcąc zadbać o swój wygląd i samopoczucie kieruje się wyborem możliwie jak najbardziej naturalnej metody. Tacy pacjenci są szczególnie zainteresowani metodami, takimi jak fibryna bogatopłytkowa, w których substancją użytą do regeneracji jest preparat autologiczny, pochodzący z tkanek pacjenta.

Co wiemy o fibrynie?

Fibryna to białko, nazywane inaczej włóknikiem. Powstaje z fibrynogenu w wyniku wcześniejszej reakcji kaskadowej. Jest ona niezbędna w procesie krzepnięcia krwi. W miejscu powstania rany łączą się ze sobą płytki krwi i wytwarzają włókna fibryny, tworząc skrzep. Zdolność fibryny do wytwarzania włókien oraz posiadanie zdolności regeneracyjnych sprawia, że jest preparatem stosowanym w zabiegach medycyny estetycznej. Występuje ona w postaci fibryny bogatopłytkowej, na którą składają się skoncentrowane płytki krwi, włókna fibryny oraz komórki macierzyste. Preparat do zabiegu powstaje poprzez odwirowanie próbki krwi pacjenta w niskich parametrach.

Jak działa preparat z fibryną bogatopłytkową?

Po iniekcji preparatu fibryna zaczyna tworzyć włókna o trójwymiarowej strukturze. W tych włóknach zgromadzone są płytki krwi, będące źródłem czynników wzrostu. Dzięki obecności włókien czynniki wzrostu są uwalniane wolniej, co sprawia, że proces czynnego regenerowania się skóry trwa dłużej. Uwolnione czynniki wzrostu kolejno pobudzają tworzenie się nowych komórek, powstawanie nowego kolagenu, pobudzanie angiogenezy (procesu tworzenia się drobnych naczyń krwionośnych). To powoduje, że w skórze, która była poddana zabiegowi, zaczynają wytwarzać się nowe włókna kolagenowe odbudowujące tkanki, nowe komórki produkujące substancje do wytwarzania włókien kolagenowych oraz nowe naczynia krwionośne, które transportują potrzebne związki.

Przebieg zabiegu i zalecenia przedzabiegowe

Zabieg jest poprzedzony przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego w celu wykluczenia występowania chorób i dolegliwości organizmu. Po konsultacji z lekarzem można przejść do zabiegu. Rozpoczyna się on pobraniem od pacjenta próbki krwi, od 2-4 probówek. Krew zostaje następnie odwirowana na niskich obrotach, wskutek czego uzyskuje się preparat z dużym stężeniem płytek krwi oraz fibryną. Po odwirowaniu uzyskaną substancję pobiera się do strzykawki z cienką igłą. Kolejną częścią zabiegu jest wstrzykiwanie uzyskanego preparatu w miejsce poddawane zabiegowi za pomocą niewielkich nakłuć. Może być ono poprzedzone podaniem znieczulenia w formie kremu znieczulającego. Po zabiegu w miejscu nakłuć może wystąpić zaczerwienienie czy drobne siniaki, które stosunkowo szybko znikają. Zabieg fibryną nie wymaga dodatkowych badań, jednak przed zabiegiem trzeba zastosować się do kilku zaleceń. W dniu zabiegu powinno wypić się ok. 1,5 l wody, tydzień przed, jak i tydzień po zabiegu nie powinno się stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo przed terapią należy wstrzymać się od dużego wysiłku fizycznego, sauny i gorących kąpieli.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu fibryną bogatopłytkową

Terapia fibryną bogatopłytkową jest skierowana dla osób, które posiadają bardziej zaawansowane oznaki starzenia się skóry. Zabiegowi poddawane są wówczas głębsze zmarszczki, fałdy i bruzdy. Fibryna służy również zabiegom wolumetrycznym, w których niweluje się niewielkie ubytki tkanek. Za pomocą zabiegu można również zregenerować blizny potrądzikowe.
Jednak aby móc rozpocząć regenerację fibryną bogatopłytkową trzeba wziąć pod uwagę również przeciwwskazania. Leczenie fibryną bogatopłytkową należy wykluczyć w sytuacji, kiedy pacjent posiada choroby krwi, choruje na nowotwór, białaczkę czy szpiczaki. Kolejnym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią, a także aktywna opryszczka bądź stan zapalny organizmu. Wykluczeniem są również choroby autoimmunologiczne, leczenie antykoagulantami oraz przyjmowanie leków NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Jaki uzyskujemy efekt?

Zastosowanie terapii fibryną bogatopłytkową przynosi efekt widoczny w wypłyceniu się zmarszczek i uniesieniu wiotczejącej skóry. Zmarszczki stają się wygładzone a niedoskonałości potrądzikowe mniej widoczne. Rezultat zabiegu widoczny jest już po pierwszej sesji, po upłynięciu ok. 2-3 tygodni. Efekt utrzymuje się nawet do 12 miesięcy, jednak w celu jego podtrzymania zaleca się wykonywać ok. 3-4 serii zabiegu w odstępach 3-4 tygodni.

Czym różni się zabieg fibryny bogatopłytkowej od osocza bogatopłytkowego?

Fibryna bogatopłytkowa i osocze bogatopłytkowe to zabiegi podobne do siebie, ponieważ preparat do zabiegów uzyskiwany jest z krwi pacjenta. Więcej o osoczu bogatopłytkowym mogą Państwo przeczytać tutaj. W obydwu zabiegach siłą odnowy dla leczonych tkanek są czynniki wzrostu, jednak w zabiegu podawania fibryny, gdzie w preparacie znajdują się jej włókna, czynniki wzrostu dyfundują wolniej, dzięki czemu regeneracja trwa dłużej. Różnicą są także wskazania do zabiegu, osocze sprawdza się przy drobnych niedoskonałościach skóry, z kolei fibryna skierowana jest na jej bardziej zaawansowane problemy.