fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Metod wspierających procesy regeneracyjne naszej skóry i jej wytworów przybywa w każdym roku. Nauka rozwija się proponując coraz nowsze preparaty i możliwości działania. Istnieje metoda, znajdująca zastosowanie w kilku gałęziach medycyny, która bazuje na jednej z ważniejszych tkanek organizmu człowieka- krwi. Jest to zabieg podawania osocza bogatopłytkowego, pochodzącego z próbki krwi pacjenta, którego zadaniem jest stymulacja leczonego obszaru do przeprowadzania procesów regeneracyjnych. Osocze bogatopłytkowe pomaga w leczeniu wielu problemów zdrowotnych oraz jest podstawą do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej. W gabinecie Slow Age za pomocą preparatu z osoczem zniwelować można pierwsze oznaki starzenia, zregenerować skórę nawet w najbardziej wymagających i delikatnych obszarach, jaką jest np. okolica oka, jak również leczyć łysienie.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Krew człowieka składa się z krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) płytek krwi (trombocytów) oraz osocza. Osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi to preparat, który składa się właśnie z osocza i płytek krwi. W uzyskanej substancji występuje niewielka objętość osocza pacjenta, przy jednoczesnym wysokim stężeniu płytek krwi. Osocze jest źródłem istotnych białek oraz soli mineralnych, a płytki krwi zawierają w swojej strukturze czynniki wzrostu, które posiadają różnorodne funkcje regeneracyjne.

Właściwości płytek krwi

W preparacie podawanym w zabiegu oprócz osocza, gromadzącego potrzebne związki, istotne są płytki krwi. Są one jednymi z elementów krwi zdolnymi do samodzielnej syntezy białek, dzięki czemu mogą być zastosowane w terapii regeneracyjnej tkanek. Produkują również czynniki wzrostu. Są to białka, które występują w ziarnistej strukturze płytek, posiadające szerokie możliwości naprawcze. Pozwalają między innymi na wspieranie procesu gojenia, stymulację mnożenia komórek macierzystych, czy pobudzanie aktywności fibroblastów (specjalnych komórek odpowiedzialnych m.in. za produkcję kolagenu). Ponadto czynniki wzrostu pozytywnie wpływają na tworzenie się naczyń włosowatych oraz produkcję kolagenu.

Jak uzyskujemy preparat z osoczem i jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem do pozyskania osocza bogatopłytkowego jest pobranie krwi pacjenta. Pobiera się około 8-24 ml krwi. Krew umieszczana jest w separatorze i poddaje się wirowaniu, dzięki czemu oddzielone zostają od siebie krwinki czerwone i krwinki białe od płytek krwi i osocza. Po odwirowaniu w urządzeniu preparat ze skoncentrowanymi płytkami i osoczem pobiera się do strzykawki. Następnie osocze podaje się pacjentowi, ostrzykując miejsce zabiegowe. Iniekcja osocza odbywa się z wykorzystaniem metody mezoterapii – wykonywaniu wielu nakłuć cienką igłą. Zabieg trwa od 30 minut wzwyż w zależności od wielkości powierzchni leczonego obszaru. Podczas zabiegu możliwe jest odczuwanie niewielkiego bólu, z tego względu stosuje się znieczulenie miejscowe, najczęściej w postaci kremu znieczulającego. Zabieg podawania osocza na skórę owłosioną i nieowłosioną wygląda podobnie, w pierwszym wykonuje się nakłucia obszarów z przerzedzonymi obszarami owłosienia w procesie mezoterapii, a w drugim podaje się je liniowo (w zmarszczkę) lub metodą wielu wkłuć.

Działanie osocza po iniekcji w skórę

W zależności od obszaru zabiegowego, działanie preparatu z osoczem będzie odmienne. W zabiegach, w których zmierza się do poprawy napięcia skóry oraz wygładzenia istniejących zmarszczek czynniki wzrostu płytek krwi pobudzają produkcję kolagenu, wspierają produkcję oraz różnicowanie nowych komórek. Dzięki temu skóra zyskuje nowe włókna kolagenowe, które odbudowują wewnętrzną strukturę tkanek oraz komórki, które działając w prawidłowy sposób, produkują niezbędne dla skóry związki. Dochodzi do stopniowej odbudowy tkanek skórnych, przez co skóra się zagęszcza, staje się bardziej jędrna i wizualnie rozświetlona.
Z kolei w procesie leczenia łysienia czynniki wzrostu inicjują syntezę komórek macierzystych oraz tworzenie drobnych naczyń włosowatych. Komórki wzmacniają warstwę naskórka skóry głowy, a nowe naczynia włosowate wspierają mikrokrążenie, dzięki któremu szybciej następuje faza wzrostu włosów.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym kwalifikują się pacjenci posiadający pierwsze oznaki starzenia się skóry w postaci utraty napięcia i niedużych zmarszczek. Osoczem bogatopłytkowym można ponadto wyleczyć skórę wymagającą ogólnej regeneracji oraz poprawy jej kolorytu. Preparat pozwala na poprawę wyglądu kilku obszarów, na przykład twarzy, szyi czy dekoltu. Kolejną zaletą zabiegu z użyciem osocza jest możliwość leczenia łysienia androgenowego (łysienia spowodowanego oddziaływaniem androgenów na mieszki włosowe).

Przed zabiegiem warto jest zastosować się do kilku zaleceń. W dniu wizyty należy wypić ok. 1,5 l wody, a 7 dni przed oraz po zabiegu, powinno unikać się sauny, gorących kąpieli oraz dużej aktywności fizycznej.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu osoczem mogą być przyjmowanie aspiryny bądź leków przeciwbólowych, a także stan zapalny organizmu oraz opryszczka. Pacjent decydujący się na zabieg nie może posiadać chorób krwi, być w trakcie leczenia nowotworu czy białaczki. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się również ciążę i laktację, posiadanie chorób autoimmunologicznych, jak również leczenie antykoagulantami. Wykonanie zabiegu nie wymaga przeprowadzenia wcześniejszych badań, jednak konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zrealizuje wywiad lekarski.

Jakiego efektu możemy się spodziewać?

-przywrócenie naturalnego napięcia skóry;
-spłycenie zmarszczek;
-wyrównanie kolorytu.

Drobne efekty zauważalne są po kilkunastu dniach, jednak na całkowity efekt należy poczekać do trzech miesięcy. W celu uzyskania pożądanego efektu mówi się o konieczności wykonania ok. 3-4 serii zabiegu. Całkowity rezultat utrzymuje się do ponad roku.

Natomiast wstrzykiwanie osocza celem leczenia łysienia daje efekt już po ok. trzech zabiegach. W leczeniu łysienia zaleca się także powtórzenie serii zabiegu, w celu przedłużenia trwałości rezultatów terapii.
W obydwu przypadkach rekonwalescencja jest zmniejszona do minimum, a powikłania pozabiegowe w zasadzie nie występują. Po wykonanym zabiegu w jego miejscu mogą wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, czy drobne siniaki, które stosunkowo szybko zanikają. Taka reakcja skóry możliwa jest dzięki temu, że podawany preparat pochodzi z tkanek własnych organizmu, dzięki czemu ryzyko powikłań jest niewielkie.