fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Twoi bliscy skarżą się, że w nocy zgrzytasz zębami? Budzisz się z bólem głowy lub szczęki? Może to oznaczać, że cierpisz na bruksizm – dolegliwość, która dotyka wiele osób. Prowadzi do osłabienia zębów, ścierania szkliwa. Co jest przyczyną bruksizmu? Powody problemu mogą być różne np. nadmierny stres, wady zgryzu, a nawet nieprawidłowe wypełnienie zębów. Metoda leczenia w głównej mierze zależeć będzie od przyczyny bruksizmu.

 

Co to jest bruksizm? Jak go rozpoznać?

Bruksizm to zgrzytanie zębami i/lub niekontrolowane zaciskanie szczęk. Problem ten dotyka osób w różnym wieku, zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Często zdarza się, że osoby cierpiące na tę przypadłość, w ogóle nie zdają sobie z tego sprawy. Dowiadują się dopiero od osób najbliższych, słyszących zgrzytanie zębami lub podczas wizyty kontrolnej u stomatologa, który zauważa starte szkliwo.

Wśród objawów bruksizmu należy wskazać również ból głowy, szyi, twarzy, bolesność zębów.

Bruksizm – przyczyny:

  • stres, niepokój, zaburzenia nerwicowe,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • zażywanie leków, narkotyków, alkohol, tytoń,
  • nieprawidłowe wypełnienie ubytków zębowych, nieodpowiednie protezy zębowe,
  • wady zgryzu.

 

Metody leczenia bruksizmu

Nie ma jednego sposobu leczenia bruksizmu, który byłby skuteczny we wszystkich przypadkach. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki problemu, który bywa objawem innych schorzeń. Wdrożone leczenie uzależnione jest od przyczyny bruksizmu. Po znalezieniu źródła problemu możliwe jest rozpoczęcie skutecznej terapii. Specjalista może zalecić m.in.:

  • zakładanie nakładki na zęby: szyny, wykonanej na zamówienie, dopasowanej do zębów pacjenta. Nakładka zakładana jest na górne zęby, w ten sposób są one chronione przed tarciem. Stosując tę metodę należy jednak mieć na względzie, że chroni ona wyłącznie przed negatywnymi skutkami bruksizmu np. osłabieniem zębów, natomiast nie eliminuje jego przyczyny;
  • redukcja stresu: jeśli przyczyną bruksizmu jest nadmierny stres oraz zaburzenia nerwicowe, warto rozpocząć leczenie od zredukowania stresu, znalezienia sposobu na radzenie sobie z nerwowymi sytuacjami,
  • korekta wad zgryzu: drobne nieprawidłowości zlikwidować można poprzez redukcję „wystających” wierzchołków zębów. Konieczne może okazać się wykonanie nowego wypełnienia koron lub przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.

 

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Jedną z metod leczenia bruksizmu jest stosowanie toksyny botulinowej. Po podaniu botoxu dochodzi do zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu. Ograniczona zostaje nadaktywna praca mięśni żwaczy oraz nadmierne napięcie mięśniowe.

Leczenie botoksem polega na ostrzyknięciu twarzy toksyną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a sam moment iniekcji porównać można do ugryzienia komara. Efekty leczenia utrzymują się przez 4-6 miesięcy.

Bruksizm jest poważną dolegliwością. Może prowadzić nawet do utraty zębów. Warto walczyć z tą przypadłością. Jedną ze skutecznych metod jest zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej.