fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Dermatolog zajmuje się m.in. chorobami skóry, włosów, paznokci. Czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie? W jakim terminie należy dostarczyć je do placówki medycznej? Jak długo ważne jest skierowanie? W artykule przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji związanych ze skierowaniem do lekarza specjalisty. 

 

Czym zajmuje się dermatolog?

Na Twojej skórze pojawiły się niepokojące zmiany? Borykasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów? Dermatolog to specjalista zajmujący się badaniem skóry oraz ustalaniem przyczyn nieprawidłowości w jej wyglądzie. Niepokojące zmiany mogą wynikać z różnych chorób wewnętrznych np. alergii, nowotworów, zmian hormonalnych. 

Podczas konsultacji specjalista przygląda się zmianom gołym okiem, przeprowadza badania przy użyciu dermatoskopu. Może skierować także na inne badania np. krwi. 

Po ustaleniu przyczyn zmian dermatolog dobierze odpowiednią metodę leczenia – antybiotyki, środki o działaniu miejscowym lub skieruje na zabieg, udzieli porady dotyczącej zasad pielęgnacji zmienionej skóry, zaproponuje stosowanie kosmetyków. 

 

W jakich przypadkach potrzebne jest skierowanie do lekarza specjalisty?

Do 2015 roku skierowanie do dermatologa, podobnie jak wielu innych lekarzy specjalistów, nie było wymagane. Obecnie w celu skorzystania z konsultacji u dermatologa na NFZ trzeba posiadać skierowanie. Musi być wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przyjmującego w ramach kontraktu z NFZ. 

Wyróżnić można kilka ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, w przypadku których nie jest wymagane skierowanie. Są to:

  • psychiatra,
  • onkolog,
  • wenerolog,
  • dentysta,
  • ginekolog i położnik.

Skierowania nie muszą przedstawiać również pewne osoby np. inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz osoby represjonowane, osoby zakażone wirusem HIV, chore na gruźlicę. 

 

Dermatolog skierowanie – ważność

Brak jest przepisów określających ważność skierowania do lekarza specjalisty. Skierowanie traci ważność z chwilą jego realizacji lub ustania przyczyny kierowania. Należy mieć na względzie, że jeśli skierowanie zostanie dostarczone po upływie długiego czasu od dnia wystawienia, specjalista może zdecydować o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta. 

Po zapisaniu na wizytę należy pamiętać o dostarczeniu oryginału skierowania do poradni specjalistycznej nie później niż w ciągu 14 dni, licząc od dnia dokonania wpisu na tę listę. Niewywiązanie się z obowiązku skutkować będzie skreśleniem z listy. Skierowanie może być dostarczone osobiście, przez osobę trzecią lub wysłane pocztą. W ostatnim przypadku decydujące znaczenie ma data stempla pocztowego, a nie data dostarczenia listu. 

 

Jak długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty dermatologa?

Trudno jest jednoznacznie określić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. W różnych miastach sytuacja kształtuje się odmiennie. W pewnych przypadkach czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy. Natomiast łatwo dostępne są prywatne wizyty u lekarza specjalisty, co więcej – w takim przypadku nie trzeba posiadać skierowania.