fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

W naszym salonie posiadamy zarówno laser diodowy Lightsheer jak i urządzenie IPL. Doświadczenie zdobyte podczas licznych szkoleń oraz codziennego wykonywania zabiegów pozwala nam na dokonanie obiektywnego porównania obu tych metod. Jednak aby wyjaśnić odmienność pomiędzy laserami a urządzeniem IPL stosowanymi w fotodepilacji należy wyjść od istoty samego zabiegu.

Czym jest foto-epilacja?

Foto-epilacją nazywamy zabieg usuwania owłosienia, wykorzystujący energię światła i bazujący na zjawisku tzw. selektywnej fototermolizy. Zabieg opiera się na pochłanianiu energii fali świetlnej poprzez melaninę lub hemoglobinę i na tyle silnym podgrzaniu tych cząsteczek, że następuje termiczne zniszczenie włosa i mieszka włosowego. Elementem kluczowym skutecznej epilacji jest selektywność, czyli takie dobranie długości fali promieniowania laserowego lub światła IPL, aby ciepło wytwarzało się tylko tam gdzie znajduje się melanina lub hemoglobina. Dzięki temu nie dochodzi do trwałego uszkodzenia pozostałych składników tkanek. Bez względu na to czy użyjemy lasera epilacyjnego czy urządzenia typu IPL, zasada działania będzie taka sama, ale niestety efekty już nie koniecznie będą identyczne. Ponieważ, podstawą w tej dziedzinie usuwania włosów jest zjawisko selektywności fototermolizy, lasery zdecydowanie przewyższają tu wszelkiego rodzaju urządzenia typu IPL.

Jaka jest różnica między laserem a IPL?

Laser to urządzenie generujące światło o jednej, konkretnie zdefiniowanej długości fali. i dzięki temu selektywność fototermolizy jest na wysokim poziomie. IPL nie jest laserem a jedynie źródłem intensywnego pulsującego światła (IPL= Intense Pulsed Light). Światło emitowane przez urządzenie IPL w przeciwieństwie do promienia laserowego jest niekoherentne (rozproszone). IPL generują fale nie o jednej, konkretnej długości (jak ma to miejsce w laserach), lecz światło z określonego zakresu (na przykład o długości fali od 420 do 1000 nm). i przez to rozgrzewają wiele innych składników tkanek przy okazji. W wyniku tego dopuszczalne bezpieczne gęstości energii są niższe niż przy laserach a przez to ich skuteczność również jest niższa. Z uwagi na ten fakt ilość zabiegów IPL koniecznych do uzyskania zadowalającego efektu jest większa niż przy zastosowaniu lasera (IPL 5-10, laser 4-6). Można uznać, iż urządzenia typu IPL służą głównie do redukcji owłosienia a nie do jego całkowitego usunięcia. Określenie redukcja oznacza tu, że skutecznie usuniemy urządzeniem IPL tylko ciemne włosy z płytko-osadzonymi cebulkami na jasnej skórze.

Dlaczego tak wiele gabinetów stosuje IPL do fotodepilacji?

Oczywiście, urządzenia IPL mają też swoje zalety, takie jak duża powierzchnia robocza kryształu, zapewniająca szybką pracę na dużych powierzchniach skóry oraz efektywne chłodzenie kontaktowe, zwiększające komfort i bezpieczeństwo zabiegu. Dodatkową zaletą urządzeń IPL jest ich wielofunkcyjność (usuwanie włosów, fotoodmładzanie, redukcja niewielkich zmian naczyniowych i pigmentowych oraz terapia PDT w schorzeniach trądzikowych). Główną przewagą urządzenia IPL nad laserem jest również niższa cena jednorazowego zabiegu depilacji (99 zł okolica) co wynika z niższych kosztów użytkowania IPL. Trzeba jednak wziąć tu pod uwagę konieczność wykonania większej ilości zabiegów. Jednak należy pamiętać iż wcześniejsza fotodepilacja IPL może spowodować, że depilacja laserem będzie znacznie utrudniona, a efekty dużo gorsze.. Przyczyną takiego stanu jest to że wykonując wcześniejszy zabieg urządzeniem IPL mogło dojść do uszkodzenia struktury mieszka włosowego a to utrudnia działanie lasera i bardzo często uniemożliwia całkowite zniszczenie struktury.

Jakie lasery będą gwarancją skutecznego zabiegu

Z badan klinicznych wynika, ze do najskuteczniejszych w depilacji należą: laser diodowy o długości fali 800nm (np. Light Sheer) oraz aleksandrytowy (np. Quantel Derma, dawniej Wave-light i Quantel). W dalszej kolejności lasery rubinowe typu Q-switch, Nd:Yag.