fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Rozstępy występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, mogą pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej w okresie dojrzewania i ciąży. Powstają na skutek zbytniego rozciągania się skóry, która „nie nadąża” za wzrostem objętości tkanki podskórnej, a wtedy dochodzi do zrywania włókien kolagenowych. Objawia się to jedynie lekkim swędzeniem, szczypaniem dopiero po pewnym czasie można dostrzec czerwone pręgi.

Jedyną metodą skutecznej walki z rozstępami jest profilaktyka

Działania zapobiegające rozstępom należy podjąć możliwie jak najwcześniej, już nawet 12-latkę warto uczyć ujędrniania skóry poprzez masaż i hartowanie na przemian ciepłym i zimnym prysznicem. Aby zapobiec pojawieniu się rozstępów należy unikać częstych wahań wagi, zarówno gwałtowne przytycie, jak i spadek wagi ma niekorzystny wpływ na naszą skórę i jest głównym źródłem nieestetycznych zmian.

Ponieważ tycie nie jest jedyną przyczyną występowania tej dolegliwości, a rozstępy bardzo często pojawiają się wraz ze wzrostem ciała w okresie dojrzewania oraz w trakcie ciąży warto przygotować skórę na rozciąganie. Jak tego dokonać? Należy zwiększyć jej elastyczność poprzez intensywne nawilżanie i ujędrnianie. Dobre efekty mogą dać regularne masaże skóry.

W przypadku masaży warto stosować preparaty z odpowiednim zestawem składników, najlepsze będą tu kosmetyki zawierające masło kakaowe, masło shea, witaminy C, A i E oraz pantenol. Jednak pamiętajmy kosmetyki są jedynie czynnikiem wspomagającym to dzięki masażom skóra jest lepiej ukrwiona dotleniona i odżywiona dlatego ważne jest aby specyfiki intensywnie wmasować, a nie tylko nakładać.

Bardzo ważnym elementem zapobiegający powstaniu rozstępów jest prawidłowa dieta bogata w witaminy A,E i B oraz mikroelementy krzem i cynk. Jeżeli zauważymy niedobór tych składników warto sięgnąć po suplementy diety, dostępne są gotowe preparaty multiwitaminowe uzupełnione minerałami. Osoby mające skłonność do powstawania rozstępów powinny jeść dużo serów, ryb, ziemniaków, zielonych warzyw liściastych i strączkowych, produktów pełnoziarnistych, kiełków pszenicy, orzechów oraz rodzynek.

Nie można też pominąć korzystnego oddziaływania na skórę ćwiczeń fizycznych, lecz intensywność wysiłku powinna być odpowiednio dozowana i mieć charakter progresywny, w przeciwnym wypadku może stać się przyczyną powstania rozstępów.

Czasami nawet intensywna profilaktyka zawodzi co wtedy?

Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia specjalistycznego. Jednym z często stosowanych przez lekarzy zabiegów jest mezoterapia, zwana od lat „zastrzykiem młodości dla skóry”. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek odpowiednich substancji aktywnych, stymulujących produkcję kolagenu i elastyny, i poprawiającymi metabolizm tkanek, co skutkuje napięciem skóry i redukcją rozstępów. Rozstępy zostaną znacznie spłycone pod warunkiem wykonania serii zabiegów 4-5 sesji co 2 tygodnie. Cena jednego zabiegu wynosi od 250 do 400 zł.

Mocniej strukturę skóry przebudowuje laser frakcyjny CO2, który uszkadza skórę, by poprzez gojenie aktywować ją do regeneracji. Redukcja rozstępów za pomocą lasera nie tylko modeluje i regeneruję skórę w miejscach, w których została uszkodzona, ale także wyrównuje i poprawia jej koloryt. Zabiegi te również wymagają wykonania cyklu naświetleń, zwykle wykonuje się 3-4 sesji w odstępach 6-8 tygodni, a ostateczny efekt widać po pół roku. Cena zabiegu wynosi od 100 do 2000 zł.