fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Jeszcze do niedawna charakterystyczna dolegliwość Pań po menopauzie, dziś dotyczy coraz młodszych osób. Problem ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie już co czwartej kobiecie w wieku od 18 do 48 lat.

Wynika głównie z osłabienia mięśnia zwieracza cewki odpowiedzialnego za utrzymanie moczu w pęcherzu oraz zwiotczenia ścian pochwy. Problem ten najczęściej występuje po porodzie lub u kobiet po okresie menopauzy. Pozostałe przyczyny to otyłość, brak ruchu, zmiany hormonalne oraz częste infekcje układu moczowego.

Mimowolne popuszczanie moczu w tym wypadku występuje najczęściej podczas nagłego i silnego napięcia mięśni brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Takie sytuacje zwykle towarzyszą kichaniu, kaszlowi, śmianiu się czy wysiłkowi fizycznemu np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Problem nie tylko higieniczny

Przypadłość ta jest problemem nie tylko higienicznym, lecz i społecznym. Powoduje ogromny dyskomfort, może być źródłem wycofania, znacząco pogarsza samopoczucie, zaniżając samoocenę. Obniża się również jakość współżycia seksualnego, obniżenie narządów moczowo-płciowych jest bowiem częstą przyczyną dyskomfortu kobiet w trakcie stosunku.

Leczenie

Leczenie farmakologiczne często nie przynosi zamierzonych rezultatów. Co więcej jest ono procesem długotrwałym i wymagającym. Z kolei metody polegające na wprowadzeniu pod cewkę specjalnej samoutrzymującej się taśmy, są mało komfortowe i wiążą się z pobytem w szpitalu.

Najnowszą a zarazem najbardziej optymalną metodą leczenia jest laserowa terapia nietrzymania moczu u kobiet – krótki nieinwazyjny zabieg dający zadowalające rezultaty.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na emisji impulsu energii lasera „Beladona” przy pomocy specjalnej końcówki endowaginalnej wprowadzanej do wnętrza pochwy. Laser powoduje zwiększenie napięcia mięśni powięzi miednicy, ale nie działa bezpośrednio na cewkę i pęcherz moczowy. Nietrzymanie moczu, którego przyczyną są starzenie się, zwiotczenie mięśni cewki i zmiany hormonalne, ustępuje na skutek obkurczenia tkanek pochwy poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie, zabieg przywraca cewce normalną funkcjonalność.

Ile zabiegów należy wykonać?

Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie, w zależności od stopnia rozciągnięcia tkanek. W celu usunięcia lekkiego lub średnio zaawansowanego wysiłkowego NTM zaleca się wykonanie pojedynczego zabiegu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po około miesiącu.