fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najbardziej powszechnym rodzajem NTM. Jeszcze do niedawna charakterystyczna dolegliwość Pań po menopauzie, dziś dotyczy coraz młodszych osób. Problem ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie już co czwartej kobiecie w wieku od 18 do 48 lat.

Wynika głównie z osłabienia mięśnia zwieracza cewki odpowiedzialnego za utrzymanie moczu w pęcherzu oraz zwiotczenia ścian pochwy. Problem ten najczęściej występuje po porodzie lub u kobiet po okresie menopauzy. Pozostałe przyczyny to otyłość, brak ruchu, zmiany hormonalne oraz częste infekcje układu moczowego.

Mimowolne popuszczanie moczu w tym wypadku występuje najczęściej podczas nagłego i silnego napięcia mięśni brzusznych oraz wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Takie sytuacje zwykle towarzyszą kichaniu, kaszlowi, śmianiu się czy wysiłkowi fizycznemu np. podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Przypadłość ta jest problemem nie tylko higienicznym, lecz i społecznym. Powoduje ogromny dyskomfort, może być źródłem wycofania, znacząco pogarsza samopoczucie, zaniżając samoocenę. Obniża się również jakość współżycia seksualnego, obniżenie narządów moczowo-płciowych jest bowiem częstą przyczyną dyskomfortu kobiet w trakcie stosunku.

Leczenie farmakologiczne często nie przynosi zamierzonych rezultatów. Co więcej jest ono procesem długotrwałym i wymagającym. Z kolei metody polegające na wprowadzeniu pod cewkę specjalnej samoutrzymującej się taśmy, są mało komfortowe i wiążą się z pobytem w szpitalu. Najnowszą a zarazem najbardziej optymalną metodą leczenia jest laserowa terapia nietrzymania moczu u kobiet – krótki nieinwazyjny zabieg ginekologii estetycznej dający zadowalające rezultaty.

Przy radzeniu sobie z tymi dolegliwościami polecamy:

  1. Leczenie nietrzymania moczu