fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Wobec nieuniknionego procesu starzenia naszej skóry medycyna estetyczna stworzyła już wiele metod, które skierowane są na konkretne problemy starzenia. Każda z tych metod ma inny sposób działania, stąd tak duża różnorodność. Coraz większą popularność zyskują niechirurgiczne metody, które koncentrują się na poprawie jędrności skóry. Z tego względu zwiększa się popyt na biostymulatory tkankowe wspierające procesy naprawcze skóry.

Charakterystyka procesu starzenia

Starzenie skóry zaczyna się po ok. 25. roku życia. Komórki skóry odpowiedzialne za procesy regeneracji stopniowo zmniejszają swoją aktywność, prowadząc do zmniejszenia ilości struktur ją podtrzymujących. Z każdym rokiem zmniejsza się aktywność fibroblastów- specjalnych komórek produkujących kolagen, budujący włókna kolagenowe. Kolagen oprócz budowy włókien, utrzymujących skórę w naturalnej pozycji, stanowi również macierz, będącą środowiskiem, w którym umiejscowione są komórki. Ponadto kolagen wiąże cząsteczki wody, odżywiając skórę od wewnątrz. Gdy z wiekiem zmniejsza się proporcja między produkcją nowego kolagenu a jego degradacją, zwiększa się ilość metaloproteinaz- komórek pochłaniających zbędne substancje. Będzie prowadzić to do postępowania utraty gęstości wewnętrznych struktur skóry, a co za tym idzie- pogłębiania zmarszczek. I choć zabiegów niwelujących te oznaki istnieje bardzo dużo, zapobiegać tym zmianom można dzięki zabiegom biostymulującym komórki.

Czym jest biostymulacja?

Biostymulacja to proces, w którym odpowiednio przeznaczonymi do tego preparatami pobudza się komórki do ich prawidłowego działania. W tym przypadku stymulowane są między innymi fibroblasty. Prawidłowo pracujące fibroblasty produkują kolagen i inne niezbędne związki, które budują wewnętrzną strukturę skóry. Preparaty biostymulujące powstają między innymi na bazie kwasu hialuronowego, polipeptydów (białek o krótszych łańcuchach), niektórych rodzajów kwasów polimlekowych, minerałów, nukleotydów i wielu innych. Wymienione związki stymulują produkcję kolagenu i umożliwiają syntezę włókien kolagenowych. Dzięki temu po ich zastosowaniu rozpoczyna się proces przebudowy tkanek wewnętrznych. W ten sposób preparaty biostymulujące mogą być wykorzystywane przy spowalnianiu postępującego procesu starzenia. Zabiegi biostymulacji skierowane są dla osób, które posiadają pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek mimicznych, wiotczejącej skóry czy atrofii. Biostymulatory pozostawiają również możliwość niwelowania ubytków, modelowania twarzy oraz leczenia blizn. Oprócz tego zabiegi preparatami biostymulującymi stosowane są często u osób młodszych, jako wsparcie procesów regeneracji i dogłębnego nawilżenia skóry. Biostymulację skóry stosuje się również jako podstawę do kontynuowania bardziej zaawansowanych zabiegów estetycznych.

Działanie biostymulatorów i przebieg zabiegu

Po zastosowaniu preparatu biostymulującego fibroblasty zaczynają efektywniej produkować kolagen. Po dłuższym czasie (ok. 3 miesiącach), substancja dzięki swoim właściwościom, pobudza produkcję włókien kolagenowych. Dochodzi do zwiększenia ich gęstości, przez co przebudowana zostaje struktura skóry, stając się grubszą i bardziej odporną na uszkodzenia. Uzyskujemy wówczas efekt poprawy jej napięcia. Skóra pobudzona do produkcji kolagenu, będzie również lepiej nawilżona, co nada jej zdrowego i promiennego wyglądu.
Podawanie preparatów biostymulujących odbywa się najczęściej na zasadzie iniekcji. Preparat podawany jest za pomocą cienkiej igły i wstrzykiwany w zmarszczkę mimiczną. Zabieg trwa do maksymalnie 20 minut, a jego odczucia bólowe są niewielkie. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie bądź drobne siniaki, które zanikają w krótkim czasie. W niektórych przypadkach obserwuje się wystąpienie ziarniaków.

Rezultaty

Pierwszym, najbardziej pożądanym efektem zastosowania biostymulacji skóry jest wyraźne wygładzenie zmarszczek. Efekty widzimy od razu po zabiegu. Jednak trwała zmiana wewnątrz skóry, zauważalna jest dopiero po dłuższym czasie zarówno w wyglądzie jak i sposobie funkcjonowania cery. Twarz staje się wyraźnie nawilżona i naturalnie elastyczna. Wiotkie partie skóry są uniesione, dzięki czemu pacjent zyskuje zdrowy wygląd z zachowaniem naturalnych rysów twarzy. Efekty terapii mogą być jednak zróżnicowane w zależności od zastosowanego biostymulatora, a także, wieku, stanu zdrowia, płci oraz stylu życia. Biostymulatory tkankowe zyskują coraz większe zainteresowanie, dzięki dużej skuteczności pomijającej konieczność zastosowania zabiegów operacyjnych. Ryzyko powikłań zostaje zmniejszone w nich do minimum, jednak rezultaty mają charakter przemijający. W celu utrzymania ich ciągłości należy powtarzać serie zabiegu w odstępach około 4 tygodniowych.