fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Toksyna botulinowa od lat wykorzystywana jest w różnych gałęziach medycyny. Botox kojarzony jest przede wszystkim z medycyną estetyczną oraz zabiegami likwidującymi niedoskonałości skóry m.in. zmarszczki. Zastosowanie toksyny botulinowej jest jednak znacznie szersze. Jad kiełbasiany z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu bruksizmu, nadpotliwości oraz migreny. Czym jest toksyna botulinowa? Jak działa botox? Zobacz, na czym polega spektakularne działanie toksyny botulinowej oraz dlaczego substancja ta jest tak rozpowszechniona w medycynie. 

 

Czym jest botoks?

Choć zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu cieszą się dużą popularnością, tak niewiele osób potrafi odpowiedzieć na pytanie – botoks co to jest? Botoks, toksyna botulinowa to substancja, która jest produkowana przez beztlenowe bakterie. Potocznie nazywana jest także jadem kiełbasianym, ponieważ powstaje w zepsutych wędlinach. Jest silną trucizną, ale zastrzyki z niewielką dawką botoksu wstrzykiwane w mięśnie, nie przynoszą szkodliwego działania. 

Botoks blokuje połączenia mięśniowo-ruchowe w tkankach. Brak aktywności mięśnia powoduje wygładzenie zmarszczek. 

 

Botoks zabieg

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu preparatu pod skórę, w wybranym obszarze. Moment iniekcji nie jest bolesny, odczucia można porównać do ukąszeń komara. Przed zabiegiem specjalista odtłuszcza oraz dezynfekuje skórę. Ilość wstrzykiwanego preparatu dobierana jest w taki sposób, aby zachować częściową ruchowość. 

Po zabiegu botoksu przez około trzy godziny nie należy masować twarzy, schylać się ani kłaść, aby uniknąć przesunięcia się preparatu. 

 

Zastosowanie toksyny botulinowej

Botoks czoło, usta, a może okolice oczu? Toksyna botulinowa posiada szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Substancja wykorzystywana jest przede wszystkim w walce z niedoskonałościami urody. 

Botox stosowany jest m.in. w celu:

  • zredukowania zmarszczek: czoła, kurzych zmarszczek, zmarszczek dolnej powieki oka, zmarszczek palacza, 
  • podniesienia kącików ust, 
  • zregenerowania włosów,
  • leczenia nadpotliwości, migreny, bruksizmu.

 

Botoks przed i po

Pierwsze efekty zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej zauważyć będzie można pomiędzy drugim a czternastym dniem. Utrzymują się przez około pół roku. Po tym czasie działanie słabnie. 

Jednym z największych mitów dotyczących botoksu jest pozbawienie twarzy mimiki tzw. efekt maski. Wyjaśnić należy, że botoks wstrzykiwany jest w wybrane mięśnie, nie wpływa w żaden sposób na możliwość ekspresji mimicznej. 

Toksyna botulinowa jest substancją, przynoszącą niemal natychmiast widoczne efekty, utrzymujące się przez długi czas. Nie stanowi zagrożenia, ale wyróżnić można pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem tej substancji. Są to m.in. okres ciąży i karmienia piersią, rozległe uszkodzenia skóry oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Jeśli chcesz zredukować zmarszczki, skutecznie odmłodzić skórę, zatrzymać oznaki mijającego czasu, zabieg z wykorzystaniem botoksu przywróci młodzieńczy, świeży wygląd.