fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Brodawki to grudkowe zmiany skórne, potocznie nazywane kurzajkami, znajdują się na szerokiej podstawie, często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni. Powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego). Mogą być płaskie, okrągłe lub podłużne. Występują pojedynczo lub w grupie najczęściej na dłoniach, stopach w obrębie wałów paznokciowych bądź też pod płytką paznokciową.

Najczęściej spotykane brodawki to:

  • brodawki zwyczajne - szaro-żółtawe narośla z nieregularną powierzchnią, które pojawiają się głównie na palcach i wierzchu dłoni;
  • brodawki płaskie młodocianych są zgrubieniami koloru skóry o średnicy 1-4 mm, występującymi głównie na dłoniach, wnętrzach palców oraz na twarzach osób młodych;
  • brodawki stóp pojawiają się na podeszwach stóp; są dość głębokie i mogą powodować ból w czasie chodzenia.   

Brodawki są wywołane przez wirus, który pobudza wzrost komórek wierzchniej warstwy skóry, które tworzą małą narośl. Wirusem tym można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem brodawek lub przez złuszczoną skórę (np. w sali gimnastycznej lub na basenie). Zakażeniu wirusem sprzyja również obniżona odporność i mikrouszkodzenia skóry. Od momentu zarażenia się do pojawienia na skórze brodawki może upłynąć nawet kilka miesięcy.

Brodawki są przeważnie niegroźne, ale mogą stanowić problem natury estetycznej. Przy niekorzystnej lokalizacji, np. na podeszwie stopy, mogą również powodować ból. Brodawki można leczyć na wiele sposobów. Jak jednak podkreślają specjaliści, wiele sposobów nie oznacza wysokiej skuteczności.

Przy radzeniu sobie z tymi dolegliwościami polecamy:

  1. Laser frakcyjny CO2