fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Rumień jest pierwszym klinicznym objawem powstawania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Początkowo rumień mija, jednakże z czasem utrwala się i pozostaje na stałe. Kruche naczynka krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi, rozszerzają się i stają się bardziej widoczne. Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższoną przepuszczalnością, która powoduje przenikanie do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji powstają trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek jako siateczka czerwonych „nitek”. pajączków. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia.

Czynnikami wpływającymi na powstawanie rozszerzonych naczynek są:

  • predyspozycje genetyczne,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • wpływ czynników zewnętrznych (przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, duże wahania temperatury, duża wilgotność)
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt, u osób szczególnie narażonych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci),
  • w przypadku kobiet najczęściej jest to efekt działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych.

Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Skórę tę przy pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona długotrwałym rumieniem , czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku.

Poszerzone naczynka stanowią duży problem estetyczny szczególnie te umiejscowione na twarzy. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest bardzo istotna i w znacznym stopniu może ograniczyć powstawanie nowych zmian naczyniowych.

Przy radzeniu sobie z tymi dolegliwościami polecamy:

  1. Leczenie zmian naczyniowych