fbpx
fecebook instagram YT wa
zadzwoń

Wraz z upływem lat dochodzi do zmian w skórze.

Od mniej więcej 25 roku życia, skóra ludzka zaczyna powoli tracić sprężystość. Wynika to przede wszystkim z postępującego deficytu kolagenu rozpuszczalnego, którego biosynteza jest z wiekiem coraz słabsza. W tym wieku można zaobserwować już pierwsze zmarszczki. Najczęściej są to linie między nosem a ustami, dookoła oczu i na czole (kurze łapki, zmarszczki posłoneczne). Powstające w wyniku powtarzanych grymasów mimicznych, stad nazwa tych linii: zmarszczki mimiczne. Istotne jest to, by te pierwsze zmarszczki nie tylko stały się mniej widoczne, ale żeby się bardziej nie pogłębiały. Właśnie w takim celu wykonujemy zabiegi mezoterapii kwasem hialuronowym oraz peelingi chemiczne i mechaniczne, które przywracają skórze elastyczność, jędrność i młodszy wygląd.

Po 30 roku życia u każdego praktycznie człowieka rozpoczyna się zanik gruczołów łojowych i potowych oraz postępujące wysychanie i wiotczenie skóry. Pojawiają się głębsze zmarszczki, np .pionowe linie między brwiami, na czole. Dużo bardziej zarysowane są bruzdy nosowo- wargowe, zaczynają opadać kąciki ust, to wszystko daje twarzy starszy i zmęczony wygląd. Same zabiegi mezoterapii to stanowczo za mało zalecane jest połączenie ich z wypełnianiem kwasem hialuronowym (np. Restylane) oraz toksyną botulinową (np. Botox). Unikniemy w ten sposób pogłębiania się zmarszczek, zostaną one wyraźnie spłycone a skóra zregenerowana.

Po 40 roku życia zaczyna obniżać się poziom estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Wpływa to m.in. na zanikanie włókien kolagenu i elastyny w skórze. Staje się ona sucha i wiotka, pogłębiają się zmarszczki, tworzą się głębokie fałdy na skórze. Do ich wypełnienia i złagodzenia objawów starzenia poleca się również zabiegi wstrzykiwania kwasu hialuronowego, w tym celu używa się gęstszych preparatów dostępnych w naszej ofercie.


Procesowi starzenia się towarzyszy powstawanie dwóch typów zmarszczek:

 • zmarszczek dynamicznych, za które odpowiada nadmierna aktywność mięśni (kurze łapki, lwie zmarszczki);
 • zmarszczki statyczne, które są wynikiem utraty objętości (np. bruzdy nosowo-wargowe czyli półokrągłe linie podkreślające granicę pomiędzy policzkiem a okolicą ust).


Zmarszczki dynamiczne

W przypadku zmarszczek mimicznych liderem w ich usuwaniu jest toksyna botulinowa typu A, jednak pełne wygładzenie może dać tym osobom, u których zmarszczki nie są jeszcze utrwalone. Z tego względu u osób młodych zabiegi z jej zastosowaniem mogą być traktowane jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Botulina wprowadzana jest w niewielkich ilościach do mięśnia, gdzie następuje proces jego relaksacji. Skóra przez kilka miesięcy po zabiegu nie jest narażona na zaginanie i jej wygląd znacznie się poprawia, a efekt ten utrzymuje się nawet wtedy, gdy preparat przestaje działać. Toksyna botulinowa odpowiednio podana jest bardzo precyzyjnym i bezpiecznym preparatem, który na okres 4-6 miesięcy wygładza zmarszczki mimiczne. Najczęściej stosuje się ją w celu redukcji tzw kurzych łapek, ale aby uzyskać pełny efekt poprawy jakości skóry, można również ostrzyknąć okolicę czoła. W ten sposób wygładzamy czoło, a dzięki uniesieniu górnej powieki, uzyskujemy efekt otwarcia oka. Efekty zabiegu z zastosowaniem botuliny w dużej mierze zależą jednak od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg.

Zmarszczki statyczne

Jeżeli zmarszczki są utrwalone, wówczas można skorzystać z preparatów wypełniających kwasu hialuronowego. Do modelowania twarzy stosuje się kwas hialuronowy wysoko usieciowany, który ma silne właściwości podtrzymujące oraz jest odporny na rozkład enzymatyczny i działanie wolnych rodników. Bezpośrednio po wstrzyknięciu wypełniacza w miejscu podania preparatu skóra wygładza się i delikatnie unosi. Wchłaniający się wypełniacz zapewnia również nawilżenie okolicznych tkanek, dając efekt wypoczętej, jędrnej i zdrowej skóry. Zabieg trwa około 30 minut, nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani żadnego okresu rekonwalescencji. Pierwsze efekty widać bezpośrednio po podaniu preparatu, a po kilku dniach uzyskujemy pełne efekty, które utrzymują się nawet do roku. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stosowane są głównie do przywrócenia objętości w okolicy policzków, wypełnienia bruzd nosowo-wargowych oraz uwidocznienia konturów ust. Redukuje się nim również tzw dolinę łez.

Poprawa owalu twarzy stymulatory kolagenu

Kuracja aplikowana na pojedyncze zmarszczki często nie wystarcza, by przywrócić młody i świeży wygląd. Wówczas warto poddać się zabiegom, które będą stymulować naturalny proces produkcji własnego kolagenu Do tzw stymulatorów kolagenu należą preparaty Radiesse oraz Sculptra.

Radiesse to jeden z najbardziej oryginalnych preparatów wypełniających zmarszczki, który oprócz działania wypełniającego, służy do modelowania konturu twarzy. Zwiększa gęstość skóry, poprawia jej strukturę , jednak bez nadmiernego dodawania objętości. Składnikiem czynnym jest hydroksyapatyt wapnia. Cząstki hydroksyapatytu stymulują organizm do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Tworzą rodzaj rusztowania, na którym następnie rozwija się nowy kolagen, dając widoczny efekt odmłodzenia skóry. Wyróżnia się także czasem utrzymywania efektu, sięgającym 18 i więcej miesięcy.

Sculptra to materiał medyczny o unikalnym działaniu, zawierający kwas L-polimlekowy. Służy do bezoperacyjnego liftingu twarzy. Efekt powstaje wskutek wywołania w skórze intensywnego procesu odmładzającego, głównie poprzez wytwarzania dużej ilości nowego kolagenu. Osiągamy w ten sposób pogrubienie skóry, poprawę jej jędrności i napięcia, które dają efekt wyraźnego odmłodzenia twarzy porównywalny z liftingiem. Efekt ten jest bardzo naturalny, ponieważ powstaje własnymi siłami organizmu wskutek stopniowego odmładzania skóry.

Poza bezpośrednią walką ze zmarszczkami możemy poddać się zabiegom ogólnie poprawiającym stan skóry jej jakość i gęstość, a tym samym opóźnić proces starzenia. Do takich zabiegów należy zabieg fotoodmładzanie, który w sposób kompleksowy poprawia kondycję skóry. Za sprawą pulsacyjnego światła IPL włókna kolagenowe skóry ulegają skróceniu, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza oraz bardziej elastyczna. Co więcej, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają drobne zmarszczki.

W przypadku bardzo wiotkiej skóry stosuje się thermolifting Zaffiro. Urządzenie Zaffiro wytwarza promieniowanie podczerwone IR, które powoduje jednolite i stopniowe rozgrzanie głębokich warstw skóry właściwej. Efekt termiczny, zachodzący w dolnych warstwach skóry, powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych, co skutkuje ich gwałtownym skurczeniem się do pierwotnej długości. W efekcie skóra zostaje zagęszczona i ściągnięta, zwiększa się jej napięcie oraz elastyczność, zmianom ulega również jej struktura, zmarszczki zostają wygładzone, co widać już po paru chwilach od rozpoczęcia zabiegu.

Poprawę stanu skóry można uzyskać także stosując laser frakcyjny, który wywołuje zmianę struktury skóry głęboko pod naskórkiem co warunkuje trwałą regenerację kolagenu i elastyny.

Oczywiście najlepsze efekty osiąga się poprzez łączenie wielu technik nowoczesnego odmładzania. Metody łączone, indywidualnie dobierane dla danego pacjenta, pozwalają koncentrować się na holistycznym efekcie anti-aginge. Tak więc wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego warto i należy wspomagać stosowaniem toksyny botulinowej, peelingów chemicznych czy mezoterapii. Stymulująco na kolagen i elastynę zadziała natomiast laser frakcyjny, pulsacyjne światło IPL oraz lifting termiczny Zaffiro.

Przy radzeniu sobie z tymi dolegliwościami polecamy:
 1. Botox na zmarszczki
 2. Kwas hialuronowy
 3. Radiesse
 4. Zaffiro Thermolifting
 5. Laser frakcyjny CO2
 6. Kolagen Linerase
 7. Mezoterapia
 8. Ultraformer
 9. Sculptra
 10. Dermapen
 11. Nici Aptos
 12. Osocze bogatopłytkowe